Moravský rybářský svaz, z.s. 

Pobočný spolek Ratíškovice

Obecně závazná vyhláška obce Ratíškovice č. 1/2019

Obecně závazná vyhláška obce Ratíškovice č.1/2019


Zastupitelstvo obce Ratíškovice se na svém zasedání dne 17.6.2019 usneslo vydat  obecně závaznou vyhlášku č.1/2019 "O zajištění ochrany životního prostředí". Vyhláška doplňuje některá další opatření (nové dopravní značení, pozemkové úpravy) podporující šetrné využívání lokality vodní nádrže Hliník.


Předmětem vyhlášky je zajištění ochrany životního prostředí v lokalitě vodní nádrže Hliník regulací některých nežádoucích činností (činnosti spojené s tábořením) narušujících životní prostředí, pořádek a dobrý estetický vzhled veřejných prostranství vymezených v příloze č. 1 vyhlášky.


Důsledkem táboření v lokalitě je znečišťování přírody (převážně odhozené obaly od nápojů, potravin, rybářských nástrah  a lidské výkaly). Nežádoucí jsou také úpravy břehů a budování ohnišť. Je nutno zdůraznit, že Hliník nemá zázemí kempu a táboření v jakékoliv formě je pro udržení pěkného prostředí lokality nežádoucí.


Hliník je v Ratíškovicích vnímán jako pěkný kus přírody na okraji obce, místo pro procházku, rybaření, koupání a relax. Je tudíž žádoucí, aby byl zachován klidný a estetický vzhled lokality a tento nebyl tábořením nijak narušován.


Text vyhlášky je ke stažení zde: OZV č.1/2019


Text vyhlášky lze najít rovněž na oficiálních stránkách obce Ratíškovice:

https://www.ratiskovice.com/urad-obce/dokumenty-1/obecne-zavazne-vyhlasky/Jedná se obdobná opatření, která rybářská veřejnost zná z podobných lokalit (Vracov, Velké Bílovice, Podivín, Strachotín, Šakvice.......).


Na platnost vyhlášky je upozorněno v popisu rybářského revíru:

http://www.mrsbrno.cz/index.php/14-mimopstruhove-reviry/303-morava-4cŽádáme všechny lovící, aby vyhlášku dodržovali a užívali si pěkného prostředí Hliníka výhradně při denním rybolovu bez nocování u vody. Po ukončení denní doby lovu je nutné deštníky sbalit.  V případě zájmu pokračovat v rybolovu další den ráno je nutné přenocovat mimo vymezenou lokalitu. Lze využít místní ubytovací služby:


https://www.ratiskovice.com/sluzby/ubytovny-penziony/


Přenocování u vody bude ze strany PS MRS Ratíškovice umožněno na hromadných akcích pořádaných spolkem. Půjde zejména o rybářské závody.